On my wishlist | Anika Rodriguez


 
Připomínat, co je tohle za projekt, netřeba, ne?

Už uteklo několik měsíců, co naposledy se tu objevil tento projekt, což je na jednu stranu super, protože byla doba, kdy můj blog byl tímto projektem zaspamovaný. Každopádně jediný důvod, proč není plnohodnotný článek, je to, že  nemám nějak nápad na článek, který by za něco stál. V rozepsaných jich mám několik, ale zkrátka mi chybí inspirace k dokončení. Bůhví, kdy se k tomu dostanu, ale ještě po tomto 'článku' se vrhnu na takové "něcojako" měsíční shrnutí, které tentokrát nebude tak úplně o knihách. :)

Review: Talon by Julie Kagawa  Review: Rogue by Julie Kagawa
      
Talon | Julie Kagawa | Talon (I.)
Long ago, dragons were hunted to near extinction by the Order of St. George, a legendary society of dragon slayers. Hiding in human form and growing their numbers in secret, the dragons of Talon have become strong and cunning, and they're positioned to take over the world with humans none the wiser.

Ember and Dante Hill are the only sister and brother known to dragonkind. Trained to infiltrate society, Ember wants to live the teen experience and enjoy a summer of freedom before taking her destined place in Talon. But destiny is a matter of perspective, and a rogue dragon will soon challenge everything Ember has been taught. As Ember struggles to accept her future, she and her brother are hunted by the Order of St. George.

Soldier Garret Xavier Sebastian has a mission to seek and destroy all dragons, and Talon's newest recruits in particular. But he cannot kill unless he is certain he has found his prey: and nothing is certain about Ember Hill. Faced with Ember's bravery, confidence and all-too-human desires, Garret begins to question everything that the Order has ingrained in him: and what he might be willing to give up to find the truth about dragons.

Rogue | Julie Kagawa | Talon (II.)
Ember Hill left the dragon organization Talon to take her chances with rebel dragon Cobalt and his crew of rogues. But Ember can't forget the sacrifice made for her by the human boy who could have killed her—Garret Xavier Sebastian, a soldier of the dragonslaying Order of St. George, the boy who saved her from a Talon assassin, knowing that by doing so, he'd signed his own death warrant. 

Determined to save Garret from execution, Ember must convince Cobalt to help her break into the Order's headquarters. With assassins after them and Ember's own brother helping Talon with the hunt, the rogues find an unexpected ally in Garret and a new perspective on the underground battle between Talon and St. George. 

A reckoning is brewing and the secrets hidden by both sides are shocking and deadly. Soon Ember must decide: Should she retreat to fight another day…or start an all-out war?
 
Oba dva tyto díly jsem uviděla na jednom knižním instagramu a okamžitě mi padly do oka! O dracích jsme toho moc nečetla, ale rozhodně to chci změnit, protože jsem nedávno viděla Dungeons & Dragons a naprosto jsem tomu filmu propadla! Kromě toho, vidíte ty nádherné obálky?! No, kdo by je nechtěl mít doma...Doufám, že nemáte moc problému s překladem anotace, ale já věřím, že si s tím poradíte. Nevím, zda jsou knihy přeložené, ale hádám, že ne, jinak bych o tom měla už vědět..( :D)

Instagram | Facebook | Ask
Anika Rodriguez 

2 komentářů:

 1. Knižky vyzerajú zaujímavo, ešte som o nich nepočula.

  ➳Heroines Never Fade

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky ne :D jenim si tak brouzdám a najednou překrásná obálka.. :)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář a nezapomeňte mi tam hodin i link na váš blog, ať se též zabavím :3

Používá technologii služby Blogger.
 

Instagram

Spolupracuji

GbVxn.jpg

V zájmu spolupráce mě najdete na e-mailu:

AnikaRodriguez@seznam.cz

Pravidelní čtenáři